בית / בית וגינה / מדריך לבחירת מקלחון
איך לבחור מקלחון?

מדריך לבחירת מקלחון

בשנים האחרונות השימוש והביקוש לאמבטיות הלך ופחת בעקבות משבר המים שפוקד את מדינת ישראל. עקב כך עלה השימוש במקלחת. השימוש במקלחת יוצר בעיה אחת קטנה אך ממש מציקה והיא התזת המים לכל עבר. כדי לפתור בעיה זאת בצורה מושלמת יש את המקלחון שמשמש מעין מרחב מוגן ושומר על המים בתוך המקלחון.

כדי למנוע מחדר האבטיה רטיבות גובר השימוש במקלחונים אשר מונע מהמים להתפזר לכל מרחב המקלחת בעת הרחצה. מקלחונים למעשה מחליפים את וילונות המקלחת הישנים והמסורתיים, עדיין ניתן למצוא אותם במקלחות רבים. אך שימושם הולך ופוחת משום שמקלחון מספק הגנה מושלמת מרטיבות מהוילון המסורתי.

כיום כשמחליטים לקנות מקלחון נתקלים במבחר אין סופי של דגמים ומספר גדול מאוד של יצרנים. מה שהופך את הבחירה במקלחון שיענה על הצרכים שלכם לקשה מאוד. אנחנו מאמינים שאחרי קריאת מאמר זה הבחירה תהיה קלה הרבה יותר.

איזה סוגי מקלחונים קיימים?

מקלחונים פינתיים
מקלחונים פינתיים

מקלחונים פינתיים – אם המקלחת ממוקמת בפינת חדק האבטיה, יש להתקין מקלחון פינתי אשר תוחם את פינתי המקלחת בזוית של 90 מעלות, כל שנוצר  חלל מרובע או מלבני שבו קיימים שני קירות הזכוכית של המקלחון ושני קירות המקלחת. דלתות המקלחון נסגרות לפינת המקלחון ונצמדות אחת לשניה בעזרתו של מגנט. זהו הפורמט הנפוץ והפופלרי ביותר כיום כאשר מתקינים מקלחון.

מספר גדול של המקלחונים הפינתיים מגיעים עם דלתות פתיחה. לכן כאשר מזמינים מקלחון יש לקחת מידות מדוייקות ולשים לב שדלתות המקלחון לא פוגעות בשום דבר בעת פתיחתן. אם במהלך המדידות הבחנתם שתיתכן בעיה בעת פתיחת דלתות המקלחון, ניתן לבחור מקלחונים עם דלת הזזה. הדלתות של מקלחונים אלה זזים על גבי מסילה כך שבעת הפתיחה לא תהיה שום הפרעה.

פורמט נוסף שקיים במקלחונים פינתיים הוא פורמט פינתי מעוגל – זהו מקלחון זהה למקלחון פינתי רגיל רק שבפורמט זה יש קיר זכוכית אחד בצורה מעוגלת ולא שני קירות זכוכית שיש במקלחון פינתי רגיל.

במקרים בהם חדר במקלחת הוא קטן, ניתן לבחור בקלחון פינתי קטום (חתוך). בפורמט זה הפינה של המקלחון חתוכה, מה שמקטין את מימדיו של המקלחון וכך למעשה הוא אידאלי לחדרי אמבטיה קטנים.

מקלחוני  חזית – במצבים בהם המקלחת תחומה בין 3 קירות, יש לבחור במקלחון חזיתי. מקלחון זה כולל קיר זכוכית שזו למעשה גם דלת המקלחון.

אמבטיונים – אמבטיון הוא למעשה מקלחון חזיתי שמגן על שאמבטיה שמוגנת מ – 3 הצדדים האחרים שמוגנים ע"י קירות.

דלתות המקלחון – צירים או מסילות?

בעבר הלא רחוק רוב המקלחונים נבנו עם דלתות הזזה, שבהם הדלת "החליקה" על גבי מסילה. מקלחונים עם דלתות הזזה היו נפוצים בעיקר משום האטימה הטובה ששיטת עבודה זו מקנה. הבעיה העיקרית במקלחונים עם דלתות מהסוג הזה היא הצטברות לכלוך במסילות שקשה מאוד לנקות ולכלוך זה גם פוגם בפעילותה התקינה של הדלת. זו הסיבה העיקרית ששימוש מקלחות עם דלתות הזזה הולך ופוחת וגובר השימוש במקלחונים עם דלתות ציר המאפשרים פתיחה חלקה של דלתות המקלחון. בדרך כלל פתיחת הדלת תהיה כלפי חוץ אך יש מקרים שבהם הדלת נפתחת לשני הכיוונים. מקלחונים עם דלת ציר מותקנים ללא מסילות, לכן פעולת הניקוי הופכת קלה יותר.

הבעיה הגדולה שקיימת במקלחונים עם דלת ציר, היא שהדלת "דורשת" איזור שאילו היא תיפתח. כך למעשה המקלחונים האלה פחות פרקטים לחדרי אמבטיה עם חלל קטן.

זכוכית המקלחון

כאשר ניגשים לבחור מקלחון עולה השאלה איזה עובי זכוכית לבחור. זכוכית המקלחון בדרך כלל מגיעה בעובי של 4, 6 ו-8 מילימטר. הבחירה הנכונה בדרך כלל תהיה זכוכית בעובי של 6 מילימטר. זכוכית דקה מזו תהיה שבירה יותר ועבה תהיה כבדה אשר עשויה להשפיע על פעילותו התקינה של המקלחון.

משנת 2006 התקן הישראלי מחייב שכל מקלחון שמשווק בארץ יהיה בעל זכוכית מחוסמת. זכוכית מחוסמת זוהי זכוכית בטיחותי כאשר במקרה של שבירה הזכוכית מתרסקת לרסיסים קטנים מה שיקטין את הסכנה להיפצע מהשברים. לכן כשאתם בוחרים מקלחון וודאו שמותקנת בו זכוכית עם תו תקן ישראלי.

לגבי עיצוב הזכוכית עומדות לגבינו כמה אופצויות. זכוכית רגילה, אטומה, מחוספסת, חלבית, ולחלבי עם דוגמא. עיצוב למעשה זה משהו שאי אפשר להתווכח עליו ואומרים שעל טעם וריח, אין מה להתווכח. בחירה בזכוכית אטומה תקנה לכם פרטיות במקלחון. אך מצד שני תגרום לחדר האמבטיה להיות קטן יותר.

מידות המקלחון

השגיאה שרבים עושים בעת התקנת המקלחון היא שהשטח שאנו מקצים למקלחון הוא קטן מידי. דבר זה יהפוך את חווית הרחצב במקלחת לצפופה ולא נעימה. גודלת הסטנדרטים של המקלחונים בשוק הם 80X80 או 90X90. גובהם הסטנדרטים של המקלחונים הוא בין 180 ל 190 סנטימטר. מחירם של המקלחונים הסטנדרטים הם נוחים וניתן למצוא מחירים מיוחדים למקלחונים אלה. מקלחונים שאינם סטנדרטים ברוב המקרים יעלו את מחיר המקלחון.

מקווה שעזרנו לכם לבחור את המקלחון שהכי מתאים לכם. בהצלחה.

מאמר זה נכתב ע"י צוות הכותבים של גלאסיק מקלחונים

בדוק גם

איך לתכנן חתונה מושלמת

איך לתכנן חתונה מושלמת

בחרתם תאריך לחתונה? מה חשוב שיהיה בכל חתונה? כדאי מאוד לקרוא ולהבין את הסודות שאתם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *